Pokud přemýšlíte nad odchodem z práce s osmihodinovou pracovní dobou a chcete se stát svým vlastním šéfem, nejspíše jste už zvažovali různé možnosti, jak začít podnikat. Ale i když máte potřebné nadšení, najít správný směr může být těžké.

1. osobní trenér
2. spisovatel na volné noze
3. vlastník elektronického obchodu
4. psí kadeřník
5. uklízeč/ka
6. účetní
7. osobní asistent

Na pomoc jsem sesbírala nápady na drobné podnikání pro všechny, kteří chtějí začít podnikat. Použijte je jako odrazový můstek a inspirujte se pro vlastní jedinečné nápady.

A pokud vše ostatní selže, žijte podle slov spoluzakladatele Airbnb, Briana Chesky: „Pokud bychom se snažili přijít na dobrý nápad, nebyli bychom schopni na něj přijít. Musíte jen najít řešení na problém ve svém životě.“

Připraveni postoupit na další úroveň? Tento ultimátní průvodce podnikáním a tyto nápady na podnikání z domova vám pomůžou udělat více než jen si vysnít dobrý nápad. Pomůže vám to proměnit sen v realitu ještě dnes.


Nejlepší nápady na drobné podnikání


50 nápadů na podnikání

1. Kutil, hodinový manžel

Spravujete vždy po domě věci? Často jste na příjmu jako první, když přátelé potřebují dokončit menší projekty? Vytvořte si webovou stránku, zjistěte si jakou má váš čas a znalosti cenu a získejte od svých vděčných přátel doporučení.

Zde najdete zakázky (pro začátek bez nutnosti živnostenského oprávnění), zaregistrujte se a sledujte nové poptávky. Odveďte svou práci vždy perfektně a tvořte si spokojené klienty a za chvíli nebudete vědět, kam dřív skočit :).

2. Truhlář

Podobně jestli si užíváte výrobu překrásného nábytku nebo jiných dřevěných věcí do domu — po tom je zájem. Dejte několik svých kousků na stránky jako je eBay nebo Fler.cz. Jakmile budete trochu známější, zvažte vytvoření webové stránky, přijímání zakázek na míru, nebo rozšíření práce na lakování a čalounění.

3. Poradce internetového seznamování

Seznamovací poradci si obvykle účtují za svůj čas. Pomáhají lidem s tvorbou úspěšných profilů, získávají možná propojení z online kanálů a nabízejí úroveň personalizace, jakou Tinder prostě nenabídne. Myslíte si, že máte talent na párování? Tohle by mohlo být podnikání pro vás.

4. Krejčí a úpravy oděvů

Lidé budou vždy potřebovat olemovat látku nebo přišít knoflík — a vy byste mohli být tím, kdo to udělá. Pokud rádi šijete, začněte tím, že nabídnete jednoduché služby jako ty zmíněné výše a jakmile si získáte zákazníky a vybudujete poptávku, rozšiřte svůj repertoár o výrobu šatů a design.

5. Vývojář na volné noze

Od vytváření webových stránek pro jiné drobné podniky po poskytování technické podpory pro různé projekty, na kvalitní webový rozvoj je momentálně velká poptávka. S takovými technickými znalostmi se ujistěte, že víte jak popsat co děláte a jak to děláte, aby to bylo jednoduše srozumitelné. Vyzkoušejte si vaše sdělovací schopnosti na přátelích a rodině, kteří zcela nerozumí tomu, v čem vaše práce spočívá.

6. Osobní trenér

Nabídněte domácí konzultace, personalizovanou výživu a cvičební režim, a výcvikové tábory, aby se o vás dozvěděla veřejnost. Nezapomeňte zahltit svůj Instagram motivačními citáty, videi se cvičením a tipy na lahodné svačinky — je to běžná metoda, jak si fitness guru může vybudovat svou značku.

Pokud se chcete podnikání v oblasti výživy věnovat naplno, sociální sítě vás neminou. Jak nebýt otrokem Instagramu, ale přesto díky němu dosahovat dobrých výsledků? Odpověď je: PLÁNUJTE. Jednou za týden naplánujte své příspěvky a insta stories a zbytek týdne se můžete věnovat svým klientům. Vyberte si z doporučovaných aplikací na plánování příspěvků:

7. Grafický a web designér na volné noze

Nastavte si vlastní hodiny, vyberte si své projekty a vytvořte si portfolio a podnik, na který budete pyšní. Od designu webových stránek po grafiku blogu a dalších, spousta společností hledá zkušené grafické designéry pro všechny možné druhy projektů.

8. Životní / Kariérní poradce

Pokud máte nějaké zkušenosti, využijte jich jako životní nebo kariérní poradce. Spousta z nás hledá pomoc v oblasti kariéry — a najít někoho, kdo má čas na to, aby nás vedl, může být těžké. Životní / Kariérní poradci nejsou levní, ale jsou schopni nabídnout svým klientům intenzivní a praktický trénink a radu, kterou potřebují, aby se posunuli dále ve svém osobním nebo profesionálním životě. Přeci jen, každý někdy potřebuje povzbuzující radu.

9. Spisovatel životopisů

Posílání životopisu, motivačního dopisu a — pokud potřeba — portfolia do nové práce může být obtížné a náročné na čas. Proto si hodně lidí najímá pomoc. Pomáhejte klientům s životopisy na míru, krásně upravenými motivačními dopisy a důkladně vytvořenými portfolii, které budou pro zaměstnavatele těžké ignorovat.

10. Spisovatel na volné noze

Pokud umíte psát, pak existuje někdo, kdo je ochoten vám za to zaplatit. Pište příspěvky na blogy, články do magazínů a spoustu dalšího obsahu — jen se ujistěte, že máte sepsané články, které byste mohli ukázat potencionálním klientům. I když třeba jen narychlo vytvoříte několik příkladů, můžou se hodit jako ukázka vaší práce a přilákají nové možnosti podnikání.

11. Překladatel

Mluvíte cizím jazykem? Nabídněte překladatelské služby. Zvažte specializaci v konkrétním žánru překladu, jako lékařské či finanční překlady, abyste mohli zaplnit mezeru na trhu.

Stránky, kde můžete nabízet své dovednosti v psaní textů, překladu a své šuplíkové články jsou tyto:

12. Zahradní designér

Spousta lidí je ochotna udělat špinavou práci na své zahrádce, ale jen málo z nich ví, jak vlastně vymyslet design celého prostoru. Nakreslete design pro pozemky svých klientů a samotné kopání nechte na nich.

13. Vlastník e-shopu

Vytváříte, sbíráte nebo organizujete něco speciálního? Zvažte vytvoření elektronického obchodu a proměnu svého hobby na práci na plný úvazek. Ať už potřebujete místo, kde prodat všechnu keramiku, kterou vyrábíte, nebo výmluvu pro hledání všech těch sportovních suvenýrů, které tak rádi sbíráte — elektronický obchod vám umožní, aby se vám vaše vášně finančně vyplatily.

Kde si založit e-shop? Je to jednoduché a levné. Začít vlastně můžete ještě dnes. Doporučujeme si založit e-shop na krabicovém řešení od:

14. Zahradník

Sekání trávníků, ořezávání stromů a sezónní dekorace je vše, co vaše sousedství potřebuje. Pokud máte nebo si můžete sehnat potřebné vybavení, podnikání v zahradničení pro vás může být výnosná záležitost.

Jarní a letní sezóna je plná zakázek po zahradnických prací! Denně až 10 nových poptávek z celé ČR najdete tady. Není nutné mít živnostenské oprávnění. Odvádějte svou práci perfektně a budujte dobré vztahy se zákazníky a rozběhnete se brzy tak, že budete žít svůj sen.

15. Kameraman

Produkce videí vyžaduje, abyste předem investovali do vybavení, což může vyjít celkem draho. Ale to je také důvod, proč jsou vaše služby tak cenné. Ujistěte se, že máte ukázku své práce, kterou můžete sdílet nebo si vytvořte webovou stránku s několika vybranými výsledky své práce, které jsou k dispozici pro případné zájemce.

16. Fotograf

Začněte focením své rodiny a přátel. Jakmile budete mít dost ukázek, požádejte o doporučení. Podnikání v oblasti fotografování se obvykle roznáší ústně, takže si vytvořte Facebookovou stránku, kde můžete označit své klienty a tak se o vás dozví i jejich přátelé.

17. Plánovač dovolených

Časy cestovních agentů už mohou být u konce, ale lidé stále hledají někoho, kdo má talent pro organizaci trochu netradičního cestování. Pokud vždy naplánujete perfektní dovolené včetně překrásných hotelů, ideálních lokací a houfu vynikajících restaurací na každý večer, zvažte nabídnutí svých služeb jakožto modernější postoj k plánování cest.

18. Ruční mytí aut

Ďábel tkví v detailech a stejně tak můžete i vy. Služby mytí aut putují přímo k zákazníkovi a je po nich velká poptávka. Jen se ujistěte, že máte potřebnou flexibilitu, možnost dopravy a vybavení, abyste se mohli se svým podnikáním vydat na cestu.

19. Domácí inspektor

Tohle bude vyžadovat spoustu odbornosti a certifikace, ale je to práce, která vám poskytne flexibilitu a plat o jakém jste vždy snili. Potvrďte si požadavky na licenci ve státu, kde žijete a zvažte udělání několika kurzů, abyste získali potřebné vědomosti, autoritu a odbornost.

20. Uklízeč/ka

S nízkými požadavky na začátek práce, uklízení domů může být skvělý způsob jak začít dělat to, co milujete — brzy. Zvažte nabídnutí svých služeb pro domy ve vašem sousedství a získejte si mezi své klienty několik drobných podniků. Ti většinou zaplatí více za stejné množství práce.

Denně nové poptávky po uklízení rodinných domů, bytů a kanceláři naleznete tady. Vždy odvádějte perfektní práci a tvořte pozitivní vztahy se svými zákazníky. Podnikání v oblasti úklidu je v dnešní době velmi cenné a žádané!

21. Osobní kuchař

Všichni rádi jíme, ale jen málokterý z nás má čas nebo energii na to, abychom vařili zdravá, chutná jídla. Nabídněte své služby lokálním rodinám a podnikům. A zvažte rozdělení svých klientů do skupin — jako vegetariáni — abyste mohli vařit větší množství stejného jídla pro všechny. 

22. Správce nemovitosti

Spousta lidí spravuje budovy, ve kterých nebydlí — často i v jiných městech nebo státech. Hodí se mít někoho, kdo zajistí, že je o jejich nemovitost dobře postaráno, kdo vyřeší drobné problémy a kdo bude sloužit jako spojka s nájemci.

23. Balící služby

Stěhování je vždy náročné a spousta lidí pronajímá celý proces balení. Chcete mít solidní množství klientů? Přidejte se k místní stěhovací službě a oni vám doporučí nové klienty.

24. Terapeutický masér

 Zklidněte napnuté svaly a pomozte svým klientům dosáhnout míru jako terapeutický masér. Podívejte se po trénincích a certifikačních kurzech ve svém městě a státe a investujte do přenosné postele, se kterou navštívíte své klienty.

25. Kadeřník či vizážista

Jistě, můžete jít na kosmetickou školu a zaplatit si výdaje za drahou židli v salónu, ale také můžete nabídnout styling a změnu vizáže přímo u klientů doma.

26. Vlastník penzionu (nocleh se snídaní)

Tohle je další podnikání, ke kterému je potřeba si najít správnou licenci v rámci státu, ve kterém bydlíte, ale vidět proměnu vašich snů do reality za to rozhodně stojí. Zvažte, jací hosté budou cestovat do vašeho okolí, abyste mohli vymyslet speciální balíčky a tematické pobyty, které se budou shodovat s jejich zájmy.

27. Interiérový designér

Podobně jako zahradní designér — existuje hodně lidí, kteří jsou schopni si nakoupit nábytek a dekorace do svých pokojů, ale jen málo z nich ví, kde začít. Chvíli zabere, než si vytvoříte portfolio, ale dokumentování svých projektů a sdílení online vám může vybudovat základnu fanoušků, o jakých se vám ani nesnilo.

28. Majitel neziskové společnosti

Pokud sníte o zasvěcení svého života něčemu, čemu věříte, možná je čas začít neziskovou společnost. Bude třeba začlenit svůj podnik a vyplnit žádost pro osvobození od daně — a pak budete muset splnit další požadavky, ale ve výsledku je důležité, že můžete mít důležitý dopad na něco, v co věříte. Chcete dělat dobré věci, ale stále mít nějaké zisky? Zkuste sociální podnikání.

29. Průvodce

Máte rádi místní historii vašeho města nebo státu? Zvažte práci průvodce. Jistě, budete muset udělat hodně výzkumu, abyste mohli svou práci dělat dobře, ale to je polovina zábavy. Buďte jedineční tím, že nabídnete své služby ve specifických oblastech historie, na které se ve vašem okolí tolik nesoustředí. Někteří průvodci nabízejí provádění nejděsivějšími místy v okolí, zatímco jiní pořádají gastronomické průvody, aby turisté přišli na pravou chuť města.

30. Doučovatel

Ať už vám jde matematika, hraní na piano nebo jste nadšenci Sheakespara — vždy existuje někdo, kdo potřebuje trochu pomoct a je ochoten za to zaplatit. Nabídněte své služby skrze místní školy, státní školy a komunitní centra, aby se o vás lidé dozvěděli a vy si získali zákazníky.

Doučování lze vykonávat i z pohodlí domova přes Skype. Žádné náklady a minimálně 250 Kč na hodinu. Za chvíli se můžete tak rozběhnout, že nebudete vědět kam dřív skočit. Přes školní rok naleznete nespočet poptávek na této stránce. Jste připravení si budovat klientelu?

31. Poradce

Pokud máte značné zkušenosti nebo znalosti specifického subjektu, zvažte práci poradce. Možná jste expert přes najímání zaměstnanců, máte talent pro SEO nebo jste vedli několik týmů prodejců, abyste zajistili největší úspěch. Pokud jste v tom dobří, nabídněte své služby jako poradce a účtujte si sazbu za svou práci.

32. Majitel butiku

Pokud sníte o vytvoření svého módního impéria, proč nezačít lokálním butikem? Ohromte zákazníky úžasnou výlohou, motivačními účty na sociálních sítích a silnou komunikací s lidmi.

33. Plánovač akcí

Můžete se specializovat v určitém druhu akce — jako svatby nebo zasedání společnosti — nebo se propagovat jako plánovač pro všechny možné akce. Pokud umíte organizovat, dáváme si pozor na detaily a máte zkušenosti v plánování velkých akcí, mohl by být čas, aby i ostatní využili vašich schopností.

34. Vlastník specializovaného obchodu s jídlem

Gurmánské pokrmy, sýry, saké, víno — jakékoli jídlo vás napadne, existuje pro něj specializovaný obchod. Využijte vaši vášeň pro olivové oleje a otevřete si obchod, kde budete nabízet odbornost a výběr, o kterém se zákazníkům supermarketů může jen zdát.

35. Osobní asistent

Opět, pokud umíte organizovat a dáváte si pozor na detaily, život osobního asistenta by mohl být pro vás. Nechcete pracovat pro jednu kancelář nebo osobu celý den, každý den? Zvažte práci virtuálního asistenta, což vám umožní větší flexibilitu v pracovním prostředí.

36. Majitel food trucku

Vždy jste chtěli vlastnit restauraci, ale nejste ještě připraveni se do toho vrhnout po hlavě? Vyzkoušejte si ten nápad s vlastním vozem s občerstvením. Je to skvělý způsob jak se seznámit s různými druhy jídla a pořízením licence ve vašem státě, zjistíte, co mají lidé rádi a co ne, a najdete si zákazníky dříve, než vůbec otevřete nebo investujete do reálné budovy.

37. Majitel second-handu

Pokud máte smysl pro styl, ale nechcete investovat do zboží v novém butiku, můžete vyzkoušet second-hand. To vám dovolí posbírat kolekci oblečení, které se hodí k vašim cílům a estetice, bez režijních nákladů butiků, které prodávají zcela nové oděvy.

38. Cateringový kuchař

Pokud se vám osobní kuchař zdá příliš omezující pro váš časový rozvrh, vyzkoušejte catering. Zvolte si své projekty, pracujte na méně, ale větších akcích a naučte se organizovat svůj čas.

39. Majitel posilovny

Hala na kickbox, studio na yogu, nebo třeba CrossFit. Proměňte svou vášeň ve společenský spolek tím, že si otevřete vlastní posilovnu.

40. Majitel školky

Po hlídání dětí je neustále velká pohledávka. A i když chůvy jsou v současné době populární, najít celodenní hlídání je těžké. Pomozte vašemu sousedství tím, že si otevřete vlastní školku. A, jako vždy se ujistěte, že splňujete podmínky vašeho města a státu, máte licenci, pojištění a splňujete požadavky inspekce.

41. Majitel agentury

Jaká je vaše specialita? Ať už je to marketing, sociální sítě nebo vztahy s veřejností, může být čas začít vlastní agenturu. Spousta drobných podniků potřebuje pomoc, ale nemají zdroje ani dosah k nabídnutí podobné pozice na plný úvazek. Zvažte vytvoření malé skupiny a učte se od ostatních podnikatelů, kteří úspěšně začali vlastní agentury, jako třeba Duane Brown z Take Some Risks.

42. Majitel obchodu s kávou

Proměňte svoji závislost na kofeinu do něčeho trochu více výdělečného. Otevření vlastní franšízy nebo koupení již existujícího obchodu jsou vstupní body do podnikání s kávou s malým rizikem, ale většinou potřebujete ze začátku více peněz. Vytvořit vlastní obchod od základu chce trochu více plánování a ještě více práce — ale také to znásobí potencionální příjmy v budoucnu.

43. Stěhovací společnost

Nákladní auto, stěhovací vybavení, lidská síla a správné povolení a pojištění jsou základové bloky pro založení vlastní stěhovací společnosti. Než si ale koupíte svou první flotilu náklaďáků, začněte něčím menším — třeba stěhovací dodávkou a udržujte nízké výdaje. Stále to zní jako příliš velká investice? Zvažte nabídnutí pouze balících služeb, což má mnohem menší finanční bariéru pro vstup.

44. Aranžér

Pokud máte talent pro design interiéru, dekorativní služby mohou sloužit jako prostředek pro vaše kreativní vyjádření i jako práce. Můžete si vytvořit portfolio s malými počátečními investicemi tím, že naaranžujete domovy za použití existujícího nábytku a dekorací majitele. Většina aranžérů si vytvoří vlastní inventář nábytku, jakmile jsou více známí a začnou pracovat s realitními kancelářemi.

45. Venčení, stříhání nebo trénování psů

Licence a pojištění budou nejdůležitější faktory pro otevření podniku s venčením, stříháním nebo trénováním psů, ale vaši psí kolegové vám jistě prvotní povinnosti vynahradí. Abyste se otestovali, vyzkoušejte již zaběhnuté společnosti.

Venčení nebo hlídání psů je pěkné povolání, nebo přivýdělek. Pokud s tím chcete začít hned teď, zaregistrujte se a najděte si poptávku z této oblasti.


Nápady na podnikání z domova


Tyto nápady na podnikání z domova vám dají pár dalších možností na podnikání, které jdou buď dělat doma, nebo online.

1. Nezávislý pracovník

Ve světě nezávislých činností můžete pracovat z domova a být svým vlastním pánem. Použijte své dovednosti, abyste si vydělali v kýženém okruhu podnikání: 

• psaní
• SEO
• přepisování
• design
• ilustrace
• kódování
• poradenství

2. Manažer sociálních médií

Máte talent pro sociální média? Jako manažer sociálních médií můžete použít své schopnosti k udržování účtů na sociálních sítích pro společnosti nebo jednotlivé uživatele. Influenční marketing se stal více obvyklým a hodně influencerů spoléhá na marketingové agentury nebo zaměstnance, aby jim pomohli s chodem účtů na sociálních sítích.

3. Zadavatel dat

Spousta podniků hledá zadavatele dat, kteří jim pomohou vkládat informace do svých počítačových systémů a tabulek. Pokud máte úžasné počítačové a psací dovednosti, tohle by mohlo být podnikání pro tebe.

4. Hlídání mazlíčků

Milujete zvířata? Zvažte hlídání mazlíčků. Když je majitel zvířete na dovolené, buď si vezměte jejich mazlíčka k sobě domů, nebo pravidelně choďte do jejich domu. Pokud chcete začít, přidejte se k nějaké online službě, která nabízí možnosti hlídání.

5. Hostitel na dovolenou

Použili jste někdy službu sdílení domovů místo hotel? Můžete vydělávat tím, že pohostíte návštěvníky ve vlastním domě nebo jim pronajmete pokoj. Zvažte připojení ke společnostem jako Airbnb, Vrbo nebo Homestay.


Jak začít podnikat z domova


1. Určete si svůj drobný podnik
2. Vyzkoušejte si svůj nápad jako vedlejší podnikání nebo hobby
3. Vytvořte si business plán
4. Rozhodněte se, jestli budete s.r.o. nebo OSVČ
5. Zjistěte, jestli vaše činnost může být vykonávána z domova
6. Najděte si místo, kde budete pracovat
7. Dejte se do práce!

1. Určete si svůj drobný podnik

Ať už jste si zvolili možnost z uvedeného seznamu, nebo jste přišli s jiným nápadem, je důležité mít zkušenosti, trénink nebo schopnosti nezbytné k úspěchu. Chcete mít vlastní školku, ale nikdy jste nenavštívili úspěšnou školku? Věnujte čas výzkumu, abyste zjistili, jestli je tohle ta správná volba pro vaše zkušenosti a zájmy.

2. Začněte jako vedlejší podnikání nebo hobby

Dokážete se svým podnikáním začít jakožto s večerní nebo víkendovou prací? Tohle vám umožní, abyste udělali nějaké chyby, otestovali trh a pochopili, jestli váš nápad vydrží, než ho proměníte v práci na plný úvazek a ztratíte svůj hlavní příjem.

3. Vytvořte si business plán

Jakmile víte, že má váš nápad potenciál k úspěchu, je čas sestavit si svůj business plán. Nevíte kde začít? Zkuste šablonu pro business plán. Plán by měl určit, co vaši nabídku odlišuje od konkurence. Měl by také být krátký a právně závazný. A také by se měl rozvíjet společně s podnikem.

4. Rozhodněte se, jestli budete s.r.o. nebo OSVČ

Nejdůležitější rozdíl mezi s.r.o. a osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ) je ten, že společnost s ručením omezeným (s.r.o.) nabízí ochrannou záruku a daňové výhody. OSVČ jsou sami zodpovědní za své podnikání.

5. Zjistěte, jestli vaše činnost může být vykonávána z domova

Zeptejte se, jestli váš nápad na podnikání může fungovat z domu. Některé druhy podnikání prostě nejsou vhodné pro práci z domova. Pokud chcete vytvořit centrum pro péči o psy, ale bydlíte v bytu bez zahrady, měli byste se zamyslet spíše nad samotným venčením psů.

6. Najděte si místo, kde budete pracovat

Pokud je váš nápad na podnikání vhodný pro práci z domu, stále je důležité, abyste si našli nějaké místo, kde budete pracovat. Ačkoliv pracovna nemusí být možná, zkuste si udělat místo v rohu obývacího pokoje nebo si dát stůl do ložnice, abyste měli místo, které vás inspiruje a vytváří podmínky pro úspěch.

Potřebujete více profesionálního místa? Pokud provádíte práci, kde musíte hovořit s klienty tváří v tvář, například přes video hovory, nikdo nechce vidět zmuchlané peřiny v pozadí. Podívejte se po lokálních prostorech a členstvích ve skupinách, která vám získají přístup do konferenčních místností, kancelář a více.

7. Dejte se do práce!

Máte za sebou nějakou tu těžkou práci a mám pro vás dobrou zprávu… teď už to bude jen těžší. Ale hodně podnikatelů bude souhlasit, že být svým šéfem, mít vlastní pracovní hodiny a pracovat na projektech, které vás baví, bude platit dividendy po celý zbytek vašeho života.

Výběr nápadu na drobné podnikání je osobní rozhodnutí. Ale může být nápomocné, když to proberete s přáteli a rodinou. Nebojte se zeptat na pomoc během tohoto procesu — a pamatujte, užijte si alespoň trochu legrace, zatímco jste zahlceni prací.


Ebook zdarma Ultimátní seznam na online podnikání s externími zdroji

ULTIMÁTNÍ SEZNAM NÁPADŮ NA ONLINE PODNIKÁNÍ

 KNIHA ZDARMA

71 nápadů na online podnikání + 60 příběhů a inspirací + přes 50 externích zdrojů pro Váš jednoduchý start!

Super, Vaše kniha je nyní ve Vaší e-mailové schránce. Příjemné čtení!