Hledáte přivýdělek na mateřské dovolené nebo ke studiu? Anebo jste se rozhodli pro novou kariéru a psaní článků, neboli copywriting vás baví? Pomůžeme vám, spolu s lidmi, kteří si tak vydělávají, najít místo, kde seženete své první zakázky.

Maminky na mateřské dovolené tvoří největší část osob, které hledají práci z domu a to právě z oblasti práce s textem. Tento přivýdělek donese extra příjem do rodinného rozpočtu, ale též odpočinutí od dětí při kreativní činnosti.

Samozřejmě tento článek není pouze pro maminky. Copywritingem si může vydělat každý, kdo má kladný vztah k gramatice, písmenkům a umí vyhledávat na internetu informace tak, aby napsaný článek byl co nejoriginálnější. Bez ohledu na věk nebo na vaší nynější situaci. Mnoho psavců píše popři zaměstnání nebo ke studiu.

Přečtěte si také náš nový článek

kde najít spolupráce influencer, copywriter, blogger

JSTE TVŮRCE OBSAHU NEBO INFLUENCER? NAJDĚTE SI SPOLUPRÁCE NA NOVÉ PLATFORMĚ

Nejčastější otázky a odpovědi

Musím mít živnostenské oprávnění?

Ne nutně. Zákon povoluje si přivydělat do určité částky. Pokud zakázek budete mít nad hlavu a bude se jednat již o soustavnou činnost, potom je zřízení ŽL nutné.

Co musím umět?

Tak samozřejmě psát. U tohoto přivýdělku, respektive práce je rovněž nutné umět se orientovat na internetu. Když vám přijde nová zakázka se zadáním na vypracování článku, určité informace musíte najít na internetu a přeformulovat je do čtivé a originální formy.

Jsem student, maminka na MD, jsem pracující v jiném oboru – můžu si také vydělat psaním textů?

Ano! Můžete se stát kýmkoliv chcete a v jakémkoliv věku. Důležité je, že vás to baví a máte chuť se zdokonalovat a učit se.

Jaké nástroje musím znát?

Tohle je individuální. Většinou se články odevzdávají skrze intranet v různých platformách, které vám vyjmenujeme níže. Jindy je potřeba odevzdat článek ve wordu. A protože ne každá domácnost má v počítači MS Office, doporučujeme se naučit s Google Drive. Je to velmi podobné službě MS Office s tím rozdílem, že Drive je na cloudu (online).

Kolik si dokáže vydělat začínající pisálek

Velmi, ale velmi individuální. Záleží jestli máte nějaké portfolio, jste v psaní článků již sběhlý a kvalitní, anebo jste začátečník, který si přeje přivydělat a teprve na svou první zakázku čeká. Jako začátečník si logicky nemůžete nastavovat cenu moc vysoko a spíše brát práce, které k vám přijdou, jako start a jak se budete zdokonalovat, poroste i vaše odměna.

Psát jsem začala při mateřské dovolené, kdy jsem již pociťovala nutnost zapojit více svých mozkových buněk a trochu se zapojit do pracovního prostoru. Zaregistrovala jsem se na copywriting.cz a první zakázka na sebe nenechala dlouho čekat. Můj úplně první článek byl dlouhý 1,5 NS a získala jsem za něj 200 Kč. Byl to pro mě úspěch už z jednoho prostého důvodu – přivýdělek z domu je možný. A zejména jsem byla šťastná, že jsem mohla přemýšlet i nad jinými tématy než nad rostoucími zoubky, prdíky… V tuto chvíli je to již rok, co si takto přivydělávám. Občas je zakázek více, někdy méně, ale v průměru napíši 10 článků za měsíc a vydělám si od 2 000 Kč do 5 000 Kč.”

Michaela Kantorová, maminka na MD


“Vydělám si ke studiu cca 2,5 tis. měsíčně. Píši pouze o hrách, technologiích a občas i o kryptoměnách. Pro jeden magazín o hrách píši 5 článků za měsíc a na stovkomatu.cz mám aktivní svůj profil pro další nárazové brigády v rámci psaní textů. Já jsem spokojený, protože na vysokou bych chtěl jít na novinařinu.”

Adam Linhart, student 3. ročníku


“Kolik si vydělám? Je to různé. Zaměřuji se na účetnictví, finance a právo, tudíž odbornost článků musí být náležitě odměněna. Na mém začátku jsem si nastavila cenu 200 Kč za 1 NS. Již přes rok spolupracuji s jednou firmou a jednorázové zakázky beru opravdu okrajově, ovšem cena pod 500 Kč za 1 NS nejde. Kde jsem začínala? Asi jako každý začínající copywriter – copywriteri.cz, webtrh.cz, stovkomat.cz, placla.cz, copywriting.cz.”

Petra (paní si nepřeje zveřejnit celé jméno)

Jak lze vidět – rozpětí je široké a můžete si vydělat od 0,- do pár tisíců. Pokud vydržíte a zaměříte se na dlouhodobé spolupráce a zakázky v psaní textů, vydělat si můžete více.

Přečtěte si také

hledame influencera neb kde najit spolupráce

LINKETICA RECENZE – SPOJUJE INZERENTY, TVŮRCE OBSAHU A INFLUENCERY

Kde si vydělat psaním článků?

Copywriter, kterého nikdo nezná a kdo nemá za sebou prokazatelné výsledky, si může vytvořit profily na platformách, které jmenujeme níže. Je to nejsnazší a nejrychlejší odrazový můstek, který vám zajistí krátkodobý / dlouhodobý přivýdělek nebo odstartování kariéry.

Copywriting

Copywriting je velice známá platforma, kde je zaregistrovaných více než 250 začínajících i pokročilých copywriterů. Mimoto, že se můžete zaregistrovat a získat zakázky na psaní článků, můžete nabízet i své šuplíkové články.

“Moc ráda bych Vám poděkovala, za možnost nabízet texty „ze šuplíku“ právě u Vás. Jsem doslova technický antitalent a zkoušela jsem už dřív jiný portál, který tuto službu nabízí. Všechno se tam však tvářilo velmi složitě a tak jsem to vzdala. Líbí se mi to, že přes můj antitalent k technickým záležitostem, jsem to u vás zvládla. Vše je přehledné a jednoduché.”

Gabriela Kortová


“Se systémem Copywriting.cz jsem spokojená. Nabízí denně nové možnosti spolupráce a tvorby článků, rovněž možnost prodeje takzvaných šuplíkových článků. Výdělek mi byl přesně dle podmínek spolupráce doručen. Našla jsem zde již několik spokojených odběratelů mých článků a přes systém Copywriting.cz hodlám i nadále spolupracovat s novými zadavateli poptávek. Na své případné dotazy dostanu vždy obratem odpověď.”

Zuzana Bohdalová

Registrace je velmi jednoduchá a nepotřebuje žádné návody ani tipy. Zejména je potřebné vyplnit fakturační údaje.

Sami si určujete vlastní cenu za 1 NS
Prodávejte nevyužité články ze šuplíku
Můžete prodávat reklamu na svých webechRobeeto

Platforma, která nabízí přivýdělek až v 650 kategoriích. Nezaměřuje se tedy pouze na copywritery nebo začínající pisálky (ve skutečnosti je to jediný job z domu, nejvíce poptávek je po úklidu domácností, hlídání dětí nebo různých prací okolo domu a zahrady pro muže), ale na druhou stranu nabízí více z odvětví Práce s textem:

  • Psaní textů (copywriting, přepisování textů, psaní odborných nebo lifestyle článků)
  • Korektura textů (českého i cizojazyčného textu)
  • Stylistické úpravy textů
  • Typografické úpravy textů

  • Korektura bakalářských prací
  • Korektura doktorských prací
  • Korektura magisterských prací
  • Tvorba a vyhodnocování dotazníků

Mimoto na této platformě můžete nabízet své služby z oblasti doučování předmětů, které lze rovněž vykonávat z domu (lekce po Skype) a po kterých je dostatek poptávek.

“Robeeto je skvělé místo, od kterého se odpíchnout. Mám tam založeno více profilů – na psaní článků a korekturu, doučování a hlídání dětí. Poptávek je dostatek a v průměru si přivydělám tolik, tolik dostávám od státu na mateřské.”

Iva K.


“Mimo dalších míst pro copíky jsem zkusila i tuto platformu. Myslím, že tady na profilu záleží asi nejvíc, takže doporučuji tomu věnovat pozornost. Jsem zaregistrovaná na více místech – mimo Robeeta také koukám na webtrh, webdeal, placlu, copywriting a sleduji FB skupiny. Z Robeeta mi chodí podstatně méně poptávek, ale když už, tak jsou ty zakázky kvalitnější.”

Alena Zámečníková

Zaregistrujte se a vyplňte si profil. Intranet na této platformě je nejpropracovanější ze všech ostatních platforem – lze si nastavit v kalendáři dny a časy, kdy můžete pracovat, vkládat můžete své portfolio (například pokud jste psali tzv “do šuplíku”, nebo různé slohové práce). Správně vyplněný profil je půlka úspěchu.


Abychom vám co nejvíce pomohli, napsali jsme dva návody:

Určujete si sami vlastní cenu za zakázku nebo normostranu
Možnost přivydělat si v mnoha oblastech (nejen z těch vykonávaných z domu)
Díky přehlednému kalendáři si nastavíte, kdy můžete pracovat


PR Yard

Nová platforma, která tady dlouho chyběla. Propojuje influencery, bloggery, copywritery, fotografy, a plno dalších tvůrců obsahu. Přečtěte si náš článek, který jsme celý věnovali PRyardu.


Další místa, kde se zaregistrovat

Těch míst, kde si můžete vydělat psaním textů je více. Některé platformy jsou již vcelku zastaralé nebo nefunkční, z těch dobře fungujících uvádíme tyto:

Placla.cz

Velmi známá platforma, která nabízí psaní článků, tak korekturu a možnost spolupráce i pro majitelé webů a bloggery.

Stovkomat.cz a Jáudělám.cz

Hodně podobné platformy pro mikroslužby.

Webtrh.cz

Webtrh je evergreen a prvním startovním místem pro mnoho psavců.

Copywriteři.cz

Hodně podobná služba jako výše zmíněný copywriting.cz

Copytrh.cz

Relativně nový katalog, zda tam naleznete dostatek anebo aspoň nějaké zakázky zatím není známo. Za zkoušku to ale stojí.

Facebook skupiny

V této skupině občas naleznete mnoho skvělých tipů, článků a také se tam jednou za čas objeví nabídka práce / zakázka pro začínající pisálky (například tvoření popisků k produktům na eshop). V první jmenované skupině je většina Slováků, v druhé Čechů, ale doporučujeme být v obou, protože cz a sk trh se prolíná.

Čistě ženská skupina. Objevuje se zde velké množství lidí napříč různými segmenty – od eventů, přes marketing, až po podnikající ženy například v gastronomií. V této skupině můžete požádat o pomoc, zda někdo nepotřebuje pomoc s texty od nováčka.

Slovenské portály a skupiny

Slyšíme vaše prosby a proto aktualizujeme tento článek a pomůžeme i slovenským lidem, kteří si hledají své první zakázky v psaní textů. Slovensko je menší trh a proto se tam nenachází takové množství portálů jako v Česku. Přesto – slovenský a český trh v online světě je propletený a i Slováci mohou své zakázky hledat na českých portálech, které jsme vyjmenovali výše.

Webtrh.cz

Webtrh je jeden z nejstarších a dosud nejpopulárnějších fór, kde se objevují poptávky jak od cz, tak sk skupiny.

Jaspravim.sk

Slovenská odnož českého jáudělám nebo stovkomatu. I zde platí, že se jedná o mikroslužby a ceny jsou nízko, ale pro vytvoření portfolia a šikovnou práci s cenotvorbou to může být dobré místo, kde se odpíchnout.

Facebooková skupina, kde je mnoho jak začínajících copywriterů (a také marketérů a SEO specialistů), tak již ostřílených profesionálů. Najdete zde tipy, články, můžete se na cokoliv zeptat a občas se objeví nabídka spolupráce. Doporučujeme být aktivní a sami se představit a požádat o možnost, kde nabrat zkušenosti ze psaní textů. A rovněž doporučujeme další české skupiny, které jsme vyjmenovali výše.

Máte nějaké otázky k tomuto článku? Chcete poradit? Napište komentář.

Ebook zdarma Ultimátní seznam na online podnikání s externími zdroji

ULTIMÁTNÍ SEZNAM NÁPADŮ NA ONLINE PODNIKÁNÍ

 KNIHA ZDARMA

71 nápadů na online podnikání + 60 příběhů a inspirací + přes 50 externích zdrojů pro Váš jednoduchý start!

Super, Vaše kniha je nyní ve Vaší e-mailové schránce. Příjemné čtení!