Cestování je dnes velmi oblíbený způsob trávení volného času. Téměř všechny přípravy můžeme odbýt prostřednictvím internetu, ať už nákup potřebného vybavení, vyřízení cestovního pojištění či nákup letenek. Tou méně snadnou položkou v cestě za našimi cestovatelskými sny bývá obvykle ta finanční stránka věci. Právě proto může znít nabídka na výdělek pomocí cestování velmi lákavě. Ale je tomu tak doopravdy?

World Ventures neboli cesta snů

Každý z nás se již v životě setkal s firmami nabízejícími výdělek prostřednictvím tzv. multilevel marketingových firem (MLM). Tyto firmy většinou působí v oblasti kosmetiky, domácích potřeb, cukrovinek a dalšího spotřebního zboží. Méně známý pro nás může být fakt, že i v oblasti cestování najdeme takovou firmu.

World Ventures neboli Dream trips je firma, která vznikla v USA a jejím zakladatelem je Wayne Nugent. V české “pobočce” pak firmu můžeme nalézt pod názvem WorldVentures Marketing s. r. o.  se sídlem v ulici Revoluční. Na stejné adrese pak působí i advokátní společnost, která se o zápis firmy v ČR postarala.

Jak to funguje?

Produktem této firmy jsou cestovní balíčky, které jsou poměrně levné a můžete díky nim vyjet na různé výlety. Zároveň můžete nabírat nové členy, kteří vám pomohou stoupat v žebříčku a vyhnout se pravidelným poplatkům.

Kde je tedy háček?

  • Musíte se zaregistrovat jako člen World Ventures (dále WV), jinak se nemůžete přihlásit a dokonce ani zobrazit nabídku balíčků, takže předem nezhodnotíte její výhodnost. Mnoho recenzí na internetu hovoří o tom, že cena za cestovní balíčky není o moc výhodnější, a pokud k tomu přičteme dost drahé členství, údajná sleva je minimální. Pokud jste šikovný a umíte si zařídit dovolenou bez cestovní kanceláře, dokážete si naplánovat cestu za polovinu.
  • Registrace není bezplatná, cena je $ 199,99 v rámci gold účtu a $ 299,99 v rámci účtu platinového, přičemž dle podmínek společnosti musíte zaplatit registraci a první měsíční poplatek a pak vám teprve bude přiděleno členské číslo a budete moci čerpat benefity, tedy balíčky.
  • Po registraci následují měsíční poplatky, od kterých vás osvobodí pouze získání čtyř a více aktivních členů; tyto poplatky jsou ve výši $ 49,99 u gold účtu a $ 99,99 u účtu platinového.
  • V ceně balíčků nejsou náklady na dopravu a mnohdy ani večeře!
  • Za poplatky získáváte body, za které nakupujete balíčky; pokud body nevyberete včas, propadnou.

Jak vás mohou lákat k členství?

Nabídky od příznivců WV na vás budou číhat v mnoha diskuzích o přivýdělcích. Nejprve se vás pravděpodobně budou ptát, jestli rádi cestujete, chcete být pány svého času a podobně. Potom vám nabídnou shlédnutí videa, kde vám vše vysvětlí, případně vás pozvou přímo na travelparty. Někteří aktivnější reprezentanti firmy mohou mít své vlastní stránky, kde se snaží vyzdvihnout pozitiva WV.

Proč byste měli být obezřetní?

  • Firma má pouze hlavní stránky v anglickém jazyce, v angličtině najdete také veškeré podmínky, které obsahují mimo jiné body o dodržování kodexu člena WV na cestách, o tom, že hlavní firma nenese zodpovědnost za činnost poboček, což je v kontrastu s tím, že v ČR je jediným jednatelem firmy právě zakladatel a vlastník WV Wayne Nugent.
  • Mezi zastánci a odpůrci WV nenajdete v podstatě jednotné informace, o firmě kolují zvěsti, například musíte se registrovat v Holandsku nebo na Kypru, přímo v podmínkách na stránkách firmy je jako stát registrace uvedeno Rakousko.
  • Norsko považuje podnikání WV za nebezpečný hazard a firma má v této zemi zákaz působení.
  • Když si budete hledat informace o tom, kolik si lze u WV vydělat, pátrejte po výročních zprávách, pod anglickým názvem Income Disclosure Statement, který je vydáván každý rok. Z něj pak zjistíte, že například v roce 2016 vydělalo na provizích apod. u WV pouze asi 20 % prodejních reprezentantů a průměrný zisk všech reprezentantů byl $ 353, 60 za celý rok.
  • Pokud chcete dosáhnout na vyplácení renty, samozřejmě to nějaký čas trvá, zároveň musíte být nejen sami aktivní, ale najít další aktivní členy. Bývalí členové WV si občas stěžují i na prodlevu ve vyplácení rent.

Jaké mají čeští cestovatelé zkušenosti s WV?

Na internetu dnes najdete řadu recenzí na WV, negativních i pozitivních. Pozitivní recenze často píšou lidé, kteří samozřejmě zprostředkování členství ve WV nabízí. Negativní recenze pak lidé, kteří mají k tomuto způsobu výdělku nedůvěru nebo si členstvím ve WV prošli. Nejčastěji řešeným tématem je samozřejmě vůbec výhodnost členství a balíčků ve srovnání s běžnými cestovními kancelářemi a také pak samozřejmě podmínky, které jsou součástí balíčků, např. minimální počet cestujících osob, chybějící služby dle povahy balíčku atd.

Přečtěte si 3 vybrané hodnotné komentáře k World Ventures a udělejte si obrázek sami. Za nás můžeme pouze říct, že pokud umíte vyhledávat na internetu a nespoléháte na dovolené z CK, dostanete se na mnohem menší náklady než ve WV. Rovněž nás nezaujalo, že pouze pár členů na tom vydělává pár dolarů do roka. Což nám nepřijde jako lákavá nabídka.

Pavel píše:

Vyhněte se Worldventures velkým obloukem.

Pod hlavičkou nejlepšího cestovního klubu na světě se Vás budou snažit nalákat do této velmi podivné společnosti a tahat z Vás peníze. Při lanaření nových členů na různých travelparty záměrně neříkají všechno a snaží se nového zájemce oblbnout a za každou cenu zaregistrovat. Cílem je u nových potencionálních klientů vyvolat dojem, jak je to všechno super, levné, jak budou vydělávat velké peníze, zdarma cestovat a jak se jim změní život. Nic z toho není pravda. Ceny jejich Dreamtripů nejsou vůbec levné. 99% je dražší, než kdyby jste si stejnou dovolenou zajistili v cestovní kanceláři. Ceny jsou bez dopravy a teké vetšinou bez večeří, takže cena není konečná. Dolary, které si naspoříte, není za co pořádně utratit, protože z Dreamtripů je problém si vůbec něco vybrat. Není to klasická dovolená, ale spíš setkání stejně naladěných členů v různých lokalitách po světě s nějakým programem. Není to určitě pro každého. Většina Dreamtripů je na 2 – 4 noci. Pokud se dá dojet autem, budiž. Ale určitě není výhodné na takto krátkou dobu létat letadlem. Termíny jsou přesně dané, musí se objednávat a platit hodně dopředu.

Další věcí je to, že si spoříte měsíčně v dolarech, ale platíte kromě dolarů navíc ještě DPH, které se Vám nezapočítává do naspořené částky. Takže i kdyby jste všechny dolary procestovali, tak navíc stejně přijdete o částku ve výši zaplaceného DPH. Tyto naspořené peníze můžete využít vždy až po roce. To znamená, že abyste si své peníze mohli procestovat, musíte zase celý rok platit, jinak Vám naspořené dolary propadnou. O tomto Vám nikdo na travelparty při lanaření neřekne.

Dále se už rok mluví o Fly kartě, která měla být úplná pecka, kterou na světě nikdo jiný nemá. Zatím stále nic nefunguje a asi ani fungovat nebude. Díky těmto nesplněným slibům ze společnosti odešly desetitisíce členů, převážně z Asie, protože se na Flykarty nechali nalákat.

Dále se nemluví to tom, kolik členů odchází z důvodu nenaplněných slibů. Odcházejí celé zaregistrované kmeny. Takže i když se Vám podaří dosáhnout na nejnižší stupeň renty, není jisté, jak dlouho a jestli vůbe ji budete dostávat. Protože pokud Vám odejde hodně členů, musíte je doplnit dalšími a tak stále dokola.

Rovněž je tajemstvím, že má firma WV problémy s vyplácením slibovaných rent.  Když se, nedej bože, podaří někomu zaregistrovat dalšího nového zoufalce, který bude později také litovat, že sem vůbec přišel, tak ho budou všíchni vítat na facebooku a přát mu splnění snů a bezstarostný život. Je to pouze falešné přátelství, protože jim jde pouze o jeho vložené a pravidelně placené dolary. S přátelstvím to nemá nic společného.

Při registraci Vám také nikdo neřekne, že abyste mohli procestovat své naspořené dolary, nesmíte mít hluboko do kapsy. Z ceny Dreamtripů si z naspořených dolarů můžete odečíst maximálně cca 20 – 25% z ceny. Navíc cena Dreamtripů je kalkulovaná při platbě dvou a více osob. To znamená, že musíte jet např. s manželem nebo manželkou, ale odpočet si můžete udělat pouze na Vás. Z toho vyplývá, že si můžete odečíst z ceny 25% za sebe. Dalších 75% za sebe a 100% za partnera musíte doplatit. Takže pokud máte za rok naspořeno 12 x 55 dolarů, celkem tedy 660 dolarů, tak abyste je celé procestovali, je třeba doplatit za dreamtripy dalších 7/8 ceny, tj. cca 4.620 dolarů x 21 Kč = cca 97.000,-. K tomu si připočtěte letenky, dopravu, zbytek stravy a jste na částce minimálně 150 – 200.000,- Kč za rok. Ne každý má na to, aby ročně kromě zaplacených 24.000 investoval dalších 150 – 200 tisíc za dovolenou. Proto časem hodně členů odpadá.

Další věc je to, že se snaží každého nově zaregistrovaného člena posílat na různá (i zahraniční) vzdělávací školení, které si musí rovněž každý sám zaplatit. Na těchto draze zaplacených školeních jim bude vymýván mozek a vsugerováno, jak je to vše super, všichni jsou naoko happy a jak by měl dál získávat další členy.

Je to všechno hnus. Pod rouškou přátelství a falešných úsměvů se snaží nalákat a později o peníze připravit co nejvíce lidí. V Norsku byla tato společnost zakázána. Pro to, aby někdo takto zatahoval vědomě do průšvihu své kamarády, na to musí mít žaludek.


Honza píše:

Pavel bude pravděpodobně hodně zklamaný člen. A vůbec se nedivím, že má vztek. Nicméně v jeho komentáři je poměrně dost nepřesností a zavaádějících informací. Než budete čís dál předem říkám, je mi úplně jedno jestli se vám WV líbí nebo ne. A je pravda, že WV určitě není pro každého.

Navíc Pavlovi jeho názor neberu, a jsem si skoro jistý, že je zklamaný tím, jak mu to bylo prezentováno a tím, jako to ve skutečnosti je. Každý byznys je o interpretaci a o lidech, kteří vám jej nabízí. To je Achilova pata všech MLM.

Nicméně jenom pro upřesnění.

1. Neházet všechny do jednoho pytle. Zažil jsem Travel Party, kde říkají úplně všechno, přesně tak jak to potom funguje ve skutečnosti. A říkají to z toho důvodu, aby se přidali pouze lidé, kteří chtějí tuto službu skutečně využívat a né žádné vyhajpované ztracené duše. Dává to smysl. Pokud chcete mít kvaltní a stabilní byznys, je poteba stavět na silném jádru lidí, kteří chápou o co jde a jsou s tím ok.

2. Že je 99% Dreamtripů dražších není pravda. To lze snadno ověřit porovnáním cen, ale je nutné poprosti někoho, kdo už je členem, aby vám ukázal klubové ceny. Já vycestoval zatím 2x po Evropě z toho to byly vždy 4hvězdičkové hotely a cena byla velmi,velmi,velmi výhodná. Navíc s polopenzí. Jídlo je vždy nastaveno na dreamtripu s ohledem na jeho program. Takže ano, někdy tam být večeře nemusí, pokud máte v programu třeba pozorování polární záře v Norsku.

3. Když už jsme u toho Norska je pravda, že tamní vláda nedala povolení pro podnikání ve WV nicméně Dreamtripy v Norsku jsou a vycházejí velmi zajímavé s cenou. Jo a mimochodem v Norsku je sice byzyns WV zakázán, ale v 35 zemích světa bez problému povolen.

4. Ceny Drematripů jsou bez dopravy. Je to logické, protože na Dreamtripy jezdí lidé z celého světa a nejde do té ceny nastavit rovnou i dopravu. Právě proto mají členové klubu vlastní vyhledávací proggram ROVIA, kde lze s garancí nejnižších cen kupovat letenky, hotely apod. Společně s Dreamtripy je to funkční a pohodlná kombinace pro všechny členy klubu. Já osobně to vnímám jako výhodu, že nemám v ceně Dreamtripu i na pevno danou letenku nebo autobus. Protože si můžu sám naplánovat, kdy a odkud chci do dané země odletět. Někomu to vyhovuje, někomu ne, tak to na světě chodí.

5. Naspořené dolary. Než se k tomu dostanu, tak připomínám jednu věc. CENA DREAMTRIPU je už v základu o cca 20% ale někdy i až cca 70% výhodnější než klasická katalogová cena na trhu.Navíc, pokud by se vám náhodou podařilo do 7 dní od nákupu Dramtripu stejný program i hotel najít v nějaké CK levněji, společnost vás pošle na Dreamtrip zdarma. je tam 100% grarance. (V historii firmy se to stalo asi 5x) Proč je cena už v základu tak výhodná? Protože společnost nakupuje kapacity na rok dopředu a platí předem. Členové tím, že si platí člnství, tak na druhou stranu dávají společnoti najevo, že s ní plánují cestovat a WV potom ví cca kolik toho má objednat. Zjednodušeně řečeno. Takže tu máme už v základu výhodnou cenu exklusivních dovolených ze které si NAVÍC můžeme odečíst ještě body, které jsme si zaplatili svým členstvím.  GOLD členství stojí podobně jako celoroční členství v lepším fitness centru. Akorát ve fitku vám asi na konci roku nedají žádné body, za které byste si třeba mohli u nich koupit např. doplňky stravy apod.

Nesnažím se s Pavlem dohadovat, píšu jen holá fakta z vlastní zkušenosti. Takhle to zkrátka funguje.

Obecně lze v klidu říci, že svých 660 dolarů, které zaplatíte za rok GOLD členství můžete v pohodě procestovat na 2 -3 DREAMTRIPECH podle toho, co si vyberete. Velmi často jsou DREAMTRIPY s odečtem 250 bodů (doalrů) a více. To vám může ukázat jakýkoliv člen ve svém vyhledávači nebo aplikaci.

6. Zahraniční školení. V první řadě jsou DOBROVOLNÁ ostatně jako všechny aktivity, které vám mhoou přinášet další bonusy navíc. A ano nejsou pro každého. Já jsem byl sám zvědavý, jaké to bude a tak jsem v listopadu 2017 letěl do Londýna na View. A můj názor je, že to skutečně stálo za to.

a) Velmi profesionální organizace

b) Originální pojetí celé akce

c) Atmosféra těžko k pospání -něco mezi rockovým koncertem, sportovním utkáním a kulturním zážitkem.(místo přednášek byly parádní divadelní scénky)

d) Vše naprosto přirozené bez nuceného tleskání a hopsání:-)

e) Za mě velmi přínosné a odpovídající částce, kterou jsme za to platili. Byly to tuším tři dny za cca 5500CZK.

Na závěr si dovolím jedno malé doporučení. Nečtěte jenom názory lidí na internetu, které vůbec neznáte. Pokud vás WV zajímá, není nic jednoduššího, než se jít podívat na travelparty a pak se především hodně zajímat o člověka, který vás pozval. Jaké má zkušenosti a proč pozval právě vás! ??? Tam se hodně pozná, jeslti vás chce jenom jako další dušičku do něčeho, čemu sám pořádně nerozumí a hledá rychlé zisky nebo jestli ví, která bije a skutečně věří tomu, že i pro vás to může být zajímavé.

Díky za přečtení příspěvku. Dál už komentovat nic nebudu. Napsal jsem vše podle aktuálního vědomí a svědomí.Mějte se fajn.


Pavlína píše:

Po přečtení výše uvedeného příspěvku musím konstatovat, že Honza už bohužel podlehl vlivu WV. Snaží se všemožně obhajovat tuto společnost a říká jen to, co se mu hodí.

Byla jsem v této společnosti určitou dobu a vím, o čem mluvím. Zúčastnila jsem se i dvou Dreamtripů, abych poznala, jak to funguje. Jako VIP jsem si určitě nepřipadala.

Zúčastnila jsem se několika travelparty i školení a není pravdou, jak Honza říká, že to každému nenabízejí, ale dají mu, ať se sám rozhodne. Základem WV je nalákat a za každou cenu co nejvíce lidí zaregistrovat bez ohledu na jejich finanční situaci, životní styl a potřeby, protože zde nejde o blaho a spokojený život nově zaregistrovaného, ale pouze o jeho peníze. Na travelparty se snaží každého nového potenciálního zájemce oblbnout, jak je to výhodné, jak bude zadarmo cestovat po světě, brát doživotní renty a podobně. Pokud zájemce nemá peníze, dokonce mu navyprávějí, jak je také neměli a půjčili si a hned je zpátky zase vydělali a nyní jsou v balíku. Jaký je to super byznys, každý do toho rád půjde a nikoho nebude muset přemlouvat.

Pravda je ovšem taková, že jakmile zájemce podlehne a zaregistruje se, hned je mu nabízena “pomoc” na různých mítincích a workshopech, kde mu vymílají hlavu a učí ho, jak má ukecávat a přesvšdčovat další ovce. Na to mají zpracovaný celý systém: jak zvát na schůzky, jak vyvracet námitky, jak být zapálený a happy, předkládat list s falešnými jmény Top 10 list atd s cílem zaregistrovat za každou cenu. Základem je neustále se společně setkávat na různých travelparty či mítincích, každý večer sledovat webináře na internetu, abyste byli stále pod vlivem a správně zapáleni. Je to téměř jako sekta, která má za cíl totálně oblbnout.

Co se týká Dreamtripů, tak to nejsou klasické dovolené, jak o nich rádi na travelparty mluví (tam se prezentující předhánějí, kdo byl kolikrát na dovolené), ale jde spíše o poznávačky či setkávání se v různách koutech světa se stejně smýšlejícími lidmi. Většinou na 2-4 noci. A to, že jsou tyto pobyty levné, není až na pár vyjímek vůbec pravda. Za takové ceny jsem schopna si zařídit dovolenou all in a minimálně na týden. Je také nesmysl létat na 2 – 4 dny jako v případě Dreamtripů.

To, že píše Honza, že ho školení View vyšlo na tři dny cca 5.500,- je sice možné, ale pravda je taková, že slevněná vstupenka stála 480 Dolarů (9.600,-), ale k tomu zapomněl dopsat, že nejlevnější hotel ve 3-lůžkovém pokoji se snídaní stál další 3.000,-/os., dále zapomněl připočítat letenku do Londýna a také obědy a večeře na 3dny. Takže suma sumárum 15 – 20.000,- Kč za třídenní výlet do Londýna, kde si ještě nechal Honza pokorně vymývat mozek dobře placenými školiteli. Za tuto cenu mohu být v Londýně týden ve dvou a s krásným programem.

Na jednom z Dreamtripů jsem se setkala s asiaty. Byli velice příjemní a vykládali, jak to u nich funguje. Také řekli, že z WV odešly tisíce členů, protože WV měl problém s placením rent a také sliboval Fly karty, které dodnes nefungují a kdo ví, jestli vůbec kdy budou. O tomto je na mítincích také zakázáno mluvit.

Další věcí je DPH, o které Honza rovněž nepíše. Goldový člen platí 55 USD + 21% DPH = 66,55 USD * 12, což je ročně 799 USD, ale má naspořeno pouze 660 USD, které (když se mu podaří a má vůbec za co) může procestovat nebo utratit. Většinou to dopadne tak, že mnoha klientům naspořené dolary propadnou. A o DPH ve výši 139 USD přijde člen automaticky. Pokud má ještě členství Busines, tak platí měsíčně dalších 20 USD +21% DPH, což dělá ročně  290 USD, o které také přijde.

Rovněž Honza nepíše, jak to ve skutečnosti funguje s vyplácením rent. Na travelparty se mluví o tom, kolik je v republice rentierů, ředitelů a já nevím koho ještě. Nejvyšší z nich by měl dokonce dle kompenzačního plánu jezdit v novém autě, protože by měl dostávat od WV měsíčně 1.000 USD jako příspěvek na auto, ale jezdí svým starým vlastním. To je celkem zajímavé, takže to nebude s těmi  rentami a bonusy tak žhavé a ne všichni, o kterých se jako o rentierech mluví, renty skutečně dostávají. O tom se ovšem také nesmí mluvit.

Takže, když to shrnu, zkusila jsem, viděla jsem a samozřejmě jsem také jako téměř všichni prodělala, protože jsem neměla za co naspořené dolary utratit. Mohu říci, že jsem ráda, že jsem odsud pryč a že jsem naštěstí neměla ani čas a v sobě tu drzost tento pochybný byznys někomu nabízet. Teď si stejnou částku jako ve WV odkládám, měsíčně 2.000, Kč. Už se těším, jak budu mít za rok svých 24.000,- Kč uspořeno a budu je moci opravdu procestovat kdy budu chtít, kam budu chtít a hlavně s kým budu chtít. A velkou výhodou je to, že mně tyto peníze po roce nepropadnou jako v případě členství v pochybném WorldVentures. Rovněž jako výhodu vidím ušetřený čas, po který se mohu místo nesmyslných účastí na mítincích, prezentacích a travelparty opravdu věnovat rodině, tak jak je to na travelparty stále dokola omíláno.

Když si spočítáte, kolik by vás stálo roční členství ve WV, vyjde vás to na přibližně 18 400 Kč za rok při současném kurzu dolaru a pokud si aktivujete levnější gold účet. Na rentu samozřejmě ze začátku a za předpokladu, že nenalákáte další aktivní lidi, nemáte nárok.

Vložené peníze jsou sice finance, které můžete převést na výlety (bez dopravy), ale vzhledem k tomu, že jste hledali hlavně práci – stojí to za to?

Ebook zdarma Ultimátní seznam na online podnikání s externími zdroji

ULTIMÁTNÍ SEZNAM NÁPADŮ NA ONLINE PODNIKÁNÍ

 KNIHA ZDARMA

71 nápadů na online podnikání + 60 příběhů a inspirací + přes 50 externích zdrojů pro Váš jednoduchý start!

Super, Vaše kniha je nyní ve Vaší e-mailové schránce. Příjemné čtení!